Złote Liceum 2019 - Perspektywy

100 - lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości - akademia.
2018-11-08

Narodowe Święto Niepodległości jest dla Polaków jednym z najważniejszych świąt państwowych. W naszych szkołach od 30.10. 2018 roku świętujemy 100-lecie Niepodległej. 

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Podczas uroczystej akademii młodzież i wychowawcy przybliżyli postacie Ojców Niepodległości, wskazując na pojednanie największych przeciwników politycznych –Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, które było spowodowane bezgranicznym patriotyzmem.

Wzruszającym akcentem uroczystej akademii, która odbyła się 06.11.2018 roku, było przedstawienie przez uczniów swoich przodków- prapradziadków i pradziadków, którzy byli lokalnymi bohaterami, heroicznie walczącymi o polskość Ziemi Nadnoteckiej. Wielu z nich oddało życie, zdrowie oraz możliwość awansu społecznego za swoje ideały.

Oddaliśmy również cześć wybitnym artystom polskim: Ignacemu Paderewskiemu oraz legionowym poetom i pisarzom: Juliuszowi Kaden-Bandrowskiemu, Józefowi Mączce oraz malarzowi Leopoldowi Gottliebowi.

Mieliśmy wielkie szczęście gościć równolatków niepodległej: panią porucznik Marię Krzyżańską i pana pułkownika Jana Górskiego, którzy zdali na stopień celujący egzamin podczas II wojny światowej i w dobie sowieckiego zniewolenia Polski.

Pan pułkownik Górski przedstawił zebranym heroiczne świadectwo swojego życia, przez co wzbudził szacunek i wdzięczność młodzieży.

Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście oraz gospodarze: dyrekcja, wychowawcy i uczniowie, biorący udział w projekcie, wzięli udział w poczęstunku, który ufundowali nam członkowie Stowarzyszenia Patriotyczna „Brać”.