Złote Liceum 2019 - Perspektywy

Warsztaty fotograficzne
2015-11-27

 

W dniach 24-25 listopada 2015r. w naszej szkole odbyły się warsztaty fotograficzne, które poprowadził znany pilski fotografik Stanisław Pręgowski.

Temat spotkania brzmiał: Fotografia czyli rysowanie światłem

Uczestnicy wysłuchali instrukcji związanej z obsługą techniczną cyfrówek oraz zagadnień związanych z fotografią i kompozycją.

Zaprezentowali własne prace wykonane wcześniej. Wykorzystując zdobytą wiedzę, szlifowali umiejętności warsztatowe wykonując w czasie warsztatów zdjęcia, pod okiem prowadzącego. Omówili wykonane zdjęcia, które różniły się znacznie swoją jakością i świadomymi kadrami. Wszystkie fotografie zostały przejrzane i wspólne omówione.

Uczniowie zainteresowani sztuką robienia i obróbki zdjęć mieli możliwość doskonalenia się oraz poznawania tajemnic aparatu. Niebawem w szkole zostanie wystawiona wystawa fotografii autorstwa naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy za aktywny udział, a w przyszłości zapraszamy na następne takie warsztaty J

 

Stanisław Pręgowski urodził się 1940 roku w Brześciu Kujawskim. Od 1964 związany z Piłą, gdzie rozpoczął życie zawodowe jako oficer lotnictwa, z wykształcenia jest bowiem inżynierem lotniczych silników odrzutowych.

Fotografią jak sam mówi zajmował się "od zawsze", dlatego też od chwili przybycia do Piły , włączył się aktywnie w życie kulturalne miasta, działając w amatorskim ruchu fotograficznym. Był m. in. współorganizatorem i założycielem Pilskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz pomysłodawcą i wieloletnim kuratorem Międzynarodowego Biennale Fotografii "Dziecko". W Pilskim Domu Kultury założył i prowadził w latach 1995-2000 Galerię "P", w której pokazywał fotografie autorów z kraju i zagranicy.

Pręgowski jest autorem kilku wystaw indywidualnych, publikował prace w licznych folderach, almanachach, i albumach m. in. "Akt", "Venus polska". W 2001 r. Wydawnictwo Kurpisz wydało jego album pt. "Ludzie i kamienie".

Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych.

W pracy swej zajmuje się przede wszystkim fotografią czarno-białą oraz technikami szlachetnymi jak solaryzacja i guma, która stanowi jego główne zainteresowanie. Tą ponad 100-letnią technikę opanował do perfekcji, osiągając znakomite rezultaty. Klimat jego gum przywodzi na myśl najlepsze prace gumistów z okresu tzw. impresjonizmu fotograficznego.

Podobnie jak w pracach czarno-białych w jego gumach widać wrażliwość, finezję i perfekcję warsztatu.

Od 1990 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.

Liczne prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i galeriach w kraju i za granicą m. in. w Instytucie Alinari we Florencji, w zbiorach Watykańskich, w Czechach, Austrii, Niemczech, Kanadzie, USA.