2014/15

Matura - j. polski PP (64).JPG
2015-07-03
Wszyscy zdali maturę!
Gratulujemy wszystkim naszym absolwentom, którzy w 100 % zdali egzamin maturalny! Życzymy, aby spełniły się Wasze marzenia dotyczące dostania się na wybrane kierunki studiów. Miłych wakacji :) 

ranking-stem-agh-perspektywy.png
2015-07-03
Wysokie miejsce w ogólnopolskim rankingu liceów!

Ranking wskazuje licea, które najlepiej przygotowują kandydatów do studiowania na kierunkach inżynierskich oraz nauki ścisłe i mogą być inspirującym przykładem dla innych. Inicjatorzy rankingu są przekonani, że stanie się on rekomendacją zarówno dla kandydatów do liceów zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.

 


Wspólne zdjęcie.JPG
2015-06-30
Zakończenie roku szkolnego w GTS i LOTS.

Rok szkolny 2014/2015 można oficjalnie uznać za zakończony. Dziesięć miesięcy wytężonej pracy zwieńczyło rozdanie świadectw i niezliczonych nagród najlepszym uczniom. Oprócz mnóstwa cenzurek z biało-czerwonym paskiem wręczono także dyplomy Mistrzów Frekwencji, Skoczków (najlepszy z nich podniósł swoją średnią ocen o 0,93!) i specjalne nagrody Rady Rodziców. Jedna z tych ostatnich była wyjątkowa. Otrzymała ją bowiem cała klasa IIc LOTS wraz z wychowawcą, p.prof. Arturem Baranem, za solidarność z Jankiem Stępniem oraz organizację licznych akcji charytatywnych.

Najważniejszym wydarzeniem dnia była jednak wspólna dla GTS i LOTS Eucharystia, której oprócz naszych przełożonych – ks. Jerzego Worka i ks. Artura Kucharskiego – przewodniczyli także wikariusz inspektora ks. Jarosław Pizoń oraz delegat ds. szkolnictwa ks. Stefan Makuracki. Oprawę liturgiczną obok niezawodnego chóru przygotowały także klasy: I gamma oraz I a pod opieką wychowawców: p.prof. Małgorzaty Rydelek i p.prof. Tomasza Roga. Mszę świętą zakończyło pełne łez wzruszenia pożegnanie p. pielęgniarki Danuty, ks. Marka Barejki oraz naszego wieloletniego Księdza Dyrektora Jerzego Worka. Oprócz śpiewanych i recytowanych życzeń od grona pedagogicznego, pracowników szkoły, uczniów i chóru ks. Dyrektor otrzymał niespodziankę, przygotowaną przez Samorząd Uczniowski – ogromny tort i gigantyczną kartkę upominkową od całej społeczności szkolnej. Uroczyście przywitaliśmy także naszego nowego, choć już dobrze znanego Dyrektora – ks. Artura Kucharskiego, życząc mu owocnej pracy na obejmowanym stanowisku. Te wzruszające chwile zostały utrwalone na wspólnym zdjęciu.

Wszystkim nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym i uczniom życzymy udanych wakacji, pełnych przygód i pięknej pogody. Odchodzącego ks. Dyrektora zapewniamy o pamięci w sercach i modlitwie, powtarzając przy okazji szczere słowa wiersza, recytowanego dziś przez młodzież:


Nasz kochany księże Jerzy!

Któż zasługi Twoje zmierzy?

Kto podpowie, jak dziękować

Za Twe wszystkie dobre słowa?

 

Zawsze nam służyłeś radą,

Jak zapobiec szkolnym zwadom

oraz jak bez turbulencji

Przetrwać czas adolescencji.

 

Ty widziałeś, księże drogi,

Komu w szkole rosną rogi;

Brałeś takich  na rozmowę,

Zawsze dając szanse nowe.

 

Byłeś dla nas dyrektorem,

Ale przede wszystkim – wzorem.

Dzisiaj, kiedy Cię żegnamy,

Łzy ukradkiem ocieramy.

 

Dziękujemy ze wzruszeniem

Za codzienne poświęcenie,

Które – wybacz, że to powiem,

Przypłaciłeś nie raz zdrowiem.

 

Nasze krótkie przemówienie

Zakończymy tym życzeniem:

Niechaj sama Matka Boska

Wspiera Cię w codziennych troskach.

 

Niech gdziekolwiek się pojawisz,

Pan Bóg Ciebie błogosławi,

A wytrwała Twoja praca

Nadal młodych ubogaca.

 


Uroczystości w auli (30).JPG
2015-06-26
Zakończenie roku w liceum.

65. Klasa 3 alfa - fot. A. Olek.JPG
2015-06-26
Pożegnanie Absolwentów GTS
25 czerwca w godzinach popołudniowych 50 uczniów tegorocznych klas trzecich odebrało świadectwa ukończenia gimnazjum. Uroczystości rozpoczęły się w Kaplicy Parafialnej Mszą Świętą, którą koncelebrowali ks. Dyrektor Jerzy Worek, ks. Artur Kucharski oraz ks. Szymon Kasprzak. Po Mszy Świętej uczniowie, rodzice i nauczyciele zgromadzili się w auli szkolnej. Uroczystość wręczenia świadectw...

Szkoła
2015-06-25
Wszystkie klasy osiągnęły średnią powyżej 4,0.
Kończy się kolejny rok szkolny. W poniedziałek 22 czerwca odbyło się podsumowanie wyników nauczanie w gimnazjum. W tym roku wszystkie klasy uzyskały średnią powyżej 4,0. Najwyższą średnią wśród klas uzyskała II β – 4,58. W tym roku 64 uczniów odbierze świadectwo z paskiem. Najwyższą średnią w szkole uzyskały: Pola Jelińska...

11419783_929441353786046_1338366068_n.jpg
2015-06-25
Wycieczka do Poznania

23.06.2015r., uczniowie klas pierwszych i drugich LOTS oraz członkowie szkolnego Koła AK, z inicjatywy i pod opieką prof. Doroty Fechner, wzięli udział w wycieczce do Poznania. Tam, zaproszeni przez Klub Historyczny im. generała Roweckiego „Grota” obejrzeli film dokumentalny „Na tropie zdrady”, którego jeden z reżyserów był obecny na sali i po projekcji, widzowie, często żołnierze AK oraz młodzież, mogli wyrazić swoje zdanie na temat filmu oraz rozwiać swoje historyczne wątpliwości.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzenie Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956,  złożenie biało czerwonych kwiatów pod  pomnikiem symbolizującym wolnościowe zrywy naszego narodu od roku 1956 do 1981  oraz wspólna modlitwa w intencji poległych w tych walkach Polaków.

Młodzież wróciła z wyjazdu zadowolona i bogatsza o wiadomości z historii XX wieku, której tak mało w podręcznikach.

                                                                                                                                                                                                                                                                                       Barbara Zalewska


DSC_0002.JPG
2015-06-24
Zajęcia z EDB

23 czerwca odbyły się zajęcia zintegrowane z Edukacji dla Bezpieczeństwa dla klas  trzecich gimnazjum. Zajęcia prowadzone były w kilku blokach tematycznych:

- ochrona ludności w ramach powszechnej samoobrony

- postępowanie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia

- zasady udzielania pierwszej pomocy

- środki i sposoby ochrony przeciwpożarowej w budynku szkolnym

Ważnym elementem zajęć były ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy gdzie uczniowie              w grupach i indywidualnie, po raz kolejny ćwiczyli umiejętności udzielania pierwszej pomocy w sytuacji utraty przytomności, przy omdleniu, zadławieniu i urazach kończyn.


IMG_2201.JPG
2015-06-24
Wycieczka klasy 1b
W dniach od 15 do 17 odbyła się wycieczka klasy 1b. W poniedziałek i wtorek uczestniczyliśmy w spływie kajakowym szlakiem Jana Pawła II  razem z Panią Katarzyną Różnowską i Panem Romanem Subdarzewskim.Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w Trzebieszkach rzeką Rurzycą , a nocowaliśmy w Krępsku pod namiotami. W nocy zaskoczyła nas niska temperatura, lecz radziliśmy sobie z nią, ogrzewając się przy ognisku. Co godzinę inna para przejmowała wartę. Obudziliśmy się o ósmej, przygotowaliśmy kajaki i wyruszyliśmy w dalszą drogę rzeką Gwdą. Dopłynęliśmy do elektrowni wodnej w Pile o godzinie 14:00. 

W środę przejechaliśmy rowerami 43,5 km. W trakcie wycieczki rowerowej wraz z opiekunem - Radosławem Wąciszem i wychowawcą zrobiliśmy postój w Skórce. Zjedliśmy grochówkę przygotowaną przez babcię jednego z naszych kolegów. Po godzinie, najedzeni, udaliśmy się w drogę powrotną lasem, odwiedzając cmentarz leśników. W Pile byliśmy o godzinie 15:01. Wspomnienia niezapomniane, wiele przygód, ostre wrażenia i potok potu, oraz łez ze wzruszenia uczyniły tę wycieczkę wyjątkową. <3


dsc_0135.jpg
2015-06-23
Chór Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego śpiewał od Marsylii po Niceę!

                Młodzież śpiewająca w chórze szkolnym pod dyrekcją pani Karoliny Pettke na zaproszenie księdza Patryka Polityckiego, rodowitego pilanina, odbyła tygodniowe turneѐ po  Lazurowym Wybrzeżu. Wyjazd muzycznie uzdolnionych uczniów do Francji został dofinansowany przez Inspektorię Salezjańską i Urząd Miasta Piły. Młodzi chórzyści zostali zaproszeni do Merostwa miasteczka St Maxime, gdzie zostali uroczyście powitani przez jego włodarzy. W czasie tygodniowego pobytu chór wielokrotnie prezentował swój repertuar, koncertując w pięknej Prowansji. Francuscy melomani zachwycali się muzycznym kunsztem artystów z Polski, których usłyszeć mogli w St Maxime, Contignac, Cannes, St Tropez, Sunary, St Maximin, Tullonie i Nicei. Wszystkie koncerty przyjmowane były owacyjnie, a najnowsza płyta zespołu – „Droga Młodych” – rozchodziła się jak świeże, francuskie bagietkiJ

            Uczniowie LOTS dzięki wsparciu Inspektorii Salezjańskiej i władz Miasta Piły zwiedzili najpiękniejszą część Francji – gorące Lazurowe Wybrzeże. W czasie wolnym od koncertowania  młodzi pilanie odbyli rejs statkiem po Kanionie na rzece Verdon. Zwiedzili słynne z festiwalu filmowego Cannes, a także podziwiali Alpy ze szczytu La Sainte Baume. Nie można pominąć duchowego, wręcz pielgrzymkowego wymiaru wyjazdu do Francji. Chór salezjański upiększał liturgię Mszy Świętych, a pieśni wykonywane w języku polskim stwarzały niepowtarzalny charakter polsko-francuskiej wspólnoty.


Testy diagnostyczne z j. obcych (11).JPG
2015-06-23
Testy diagnostyczne dla klas I
Galeria zdjęć.

Giełda podręczników (1).JPG
2015-06-23
Giełda podręczników.
Galeria zdjęć.

CIMG0522.JPG
2015-06-23
Bohater w czasach holocaustu.
22 czerwca br. klasy trzecie gimnazjum uczestniczyły w lekcji w Bibliotece Pedagogicznej w Pile nt. Bohater w czasach holocaustu. Mieliśmy niebywałą okazję poznać „sprawiedliwych wśród narodów świata”, którzy nie zważając na przeciwności i narażając własne życie, ratowali od zagłady dziesiątki, a nawet tysiące ludzkich istnień. Na naszą cześć i hołd...

20150618_101402.jpg
2015-06-19
Finał XVI Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży Szkolnej Powiatu Pilskiego

W dniu 18.06.2015r. przy szkole Gimnazjum nr 5 odbył się Finał XVI
Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży Szkolnej Powiatu Pilskiego.
Zostaliśmy zaproszeni do rywalizacji jako jedna z czterech szkół
ponadgimnazjalnych, która w bieżącym roku uzyskała najlepsze wyniki w
sporcie.
Dyscypliny w których startowaliśmy:
1. piłka siatkowa (3 dziewczyny i 3 chłopców)
2. szachy
3. skok w dal
4. piłka nożna
5. trójki koszykarskie
6. sztafeta szwedzka.

Łącznie szkolę reprezentowało 26 osób, zajmując II miejsce.
wszystkim uczestnikom gratuluję i dziękuję za wspólną zabawę :)

Różnowska Katarzyna


11301349_1121957847815152_410059973_n.jpg
2015-06-18
LIFE’ER w FINALE OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU FILMÓW AMATORSKICH !!! 11.06. – 12.06. 2015

Wraz z Pawłem Uszko – uczniem klasy IIa LOTS o profilu medialnym – reprezentowaliśmy film „LIFE’ER” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich „KLAPS”  w Bydgoszczy.  To już VII edycja festiwalu, którego poziom z roku na rok jest coraz wyższy.  Jesteśmy szczęśliwi, ponieważ nasz krótki metraż znalazł się w finałowej 15-nastce filmów wybranych przez profesjonalne jury spośród 153 różnych  produkcji nadesłanych z całej Polski.

To już kolejny raz, kiedy możemy uczestniczyć w święcie filmu, rok temu sukces odniosła poprzednia, szkolna produkcja – „ROXY”, która na tym samym festiwalu zajęła III miejsce.

                                                                               Joanna Muzioł

 


EDI.jpg
2015-06-18
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego Panda.

Dnia 15.04.2015 odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Panda. Oto najlepsze wyniki uzyskane przez uczniów naszej szkoły:


DSCF3006.JPG
2015-06-17
KANGUR - wyniki konkursu
MIĘDZYNORODOWY  KONKURS  MATEMATYCZNY KANGUR                W  dniu  19.03.2015  odbył  się  w  gimnazjum  Międzynarodowy  Konkurs  Matematyczny  Kangur.  Do  konkursu  zgłosiło  się  26  osób,  a udział  wzięło  24  osób.  Uczniowie  naszej  szkoły  osiągnęli  wysokie  wyniki.  Na  szczególną  uwagę  zasługują  osoby  z  bardzo  wysokim   wynikiem  i  osoby  wyróżnione : Politowski  Szymon  klasa ...

DSCF3007.JPG
2015-06-17
Wyniki Konkurs Języka Niemieckiego
W Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego EDI  uczennica  naszego Gimnazjum Zuzanna Adamek  otrzymała dyplom wyróżnienia, a Tanja Muller została laureatem tego konkursu.  Serdecznie gratulujemy!  Teresa Jakubiec

Gala Laureatów (102).JPG
2015-06-17
Gala Laureatów.
Galeria zdjęć.

CIMG0505.JPG
2015-06-16
Konkurs wiedzy o starożytności
15 czerwca b.r. już po raz jedenasty uczniowie klas I gimnazjalnych przystąpili do rywalizacji o miano najlepszego znawcy historii starożytnej. Walkę o ten zaszczytny tytuł podjęli zainteresowani uczniowie z każdej klasy pierwszej. Niestety, nie udało się wyłonić jednego zwycięzcy. Trzech uczniów zdobyło taką samą, najwyższą liczbę punktów. Matylda Cieślewicz, Mikołaj...